Кръгли маси на тема „Когато търсенето изпреварва предлагането – гарантираме ли достъпа на възрастните хора до дългосрочни грижи в домашна среда?“ организира „Каритас“ Русе в следвищите три дни. Поредицата от срещи започва на 30 януари 2024 в град Русе и ще продължи в Плевен (31 януари ) и Бяла Слатина (01 февруари). Те са част от проекта „Достъп на възрастните хора (65+) до дългосрочни грижи в дома и общността – политики и реалност“ и целят да се поставят и дискутират основните предизвикателства, възпрепятстващи ефективното планиране, формиране и прилагане на политики в областта на дългосрочната грижа в местен и национален контекст.
По време на срещите ще бъдат представени конкретни заключения и препоръки, отправени в наскоро публикуваното аналитично издание на „Каритас България“ по темата, с цел извеждане на възможни подходи за ефективна координация и изпълнение на мерки и инструменти в контекста на: 1) текуща и предстояща актуализация/подготовка на национални стратегически документи и прилежащи към тях планове за изпълнение, в т.ч. планиране на държавно делегирани дейности и изработка на национална здравна карта и такава на социалните услуги; и 2) подготовка, изработване и изпълнение на нови общински/областни стратегии в областта на здравно-социалната грижа за възрастните хора в дома и в общността.
Кръглите маси по места с начални часове:
- Русе – начален час: 14:00; място: Конферентната зала на хотел „Ана Палас“
- Плевен – начален час: 14:00; място: Зала „Музикалната слава на Плевен“ в РИМ-Плевен
- Бяла Слатина – начален час: 14:00; място: Заседателната зала на Общински съвет Бяла Слатина
Кръглите маси се провеждат в рамките на Проект № ACF/772 „Достъп на възрастните хора (65+) до дългосрочни грижи в дома и общността – политики и реалност“ (www.dostap.caritas.bg), изпълняван с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (2014 – 2021 г.), финансиран от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Основната цел на проекта е да окаже влияние за промяна на съществуващите политики за дългосрочни грижи в дома и общността за една от най-уязвимите групи в българското общество – възрастните хора.